Produkty sprzyjające nadwadze

Coraz więcej osób dbających o swoją figurę wystrzega się w swojej diecie niektórych produktów. Nadwaga może być  przyczyną spożywania takich produktach, jak: ziemniaki, produkty pszenne, napoje gazowane i słodycze.

Produkty powodujące nadwagę mogą być różne. Warto je poznać i dowiedzieć się na jakiej zasadzie one działają.

produkty powodujące nadwagę

Czy ziemniaki powodują nadwagę?

Najpierw zacznijmy może od ziemniaków. Ludzie sądzą, że są one tuczące i niezdrowe, gdyż jedzenie ich dostarcza naszemu organizmowi pustych kalorii. Poniekąd mają rację, bo rzeczywiście smażone z dodatkiem masła, czy też sosu tuczą. Natomiast gotowane już nie mają takich właściwości. Poza tym najnowsze badania wykazały, że jedzenie paru porcji ziemniaków dziennie obniża ciśnienie tętnicze krwi i wcale nie powoduje przybierania na wadze.

Czy produkty pszenne powodują nadwagę?

Kolejnymi produktami, które powinniśmy wyeliminować ze swojej diety są produkty pszenne. Powinniśmy tak postąpić, ponieważ przeprowadzone badania udowodniły, że jedzenie ich powoduje przyrost wagi. Dzieje się tak dlatego, że w dzisiejszych czasach te nowoczesne odmiany pszenicy mają potencjał do generowania euforii, która uzależnia i pobudza apetyt.

Produkty powodujące nadwagę:

Napoje gazowane a nadwaga

Trzecim z kolei produktem, który jest zbędny w naszym codziennym menu są napoje gazowane. Może najpierw wymieńmy je. Są nimi m.in. napoje z kofeiną, oranżady, toniki, napoje gazowane owocowe. Najczęściej sięgamy po nie w okresie wiosny i lata, kiedy na zewnątrz jest ciepło. My je pijemy, a one w zamian powodują, że przybieramy na wadze. Dzieje się tak, ponieważ takie napoje mają bardzo dużo cukru. Dla przykładu taka 2 litrowa butelka coca – coli ma około 42,5 łyżeczek cukru, co daje nam 840 kcal ( to tak jakbyśmy zjedli dwudaniowy obiad). Po takim,, płynnym obiedzie” mamy dużo energii, ale żadnych wartości odżywczych. Jeszcze jedna kwestia to zawartość dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla zawarty w napojach nie jest szkodliwy, chyba że uzależnimy go od szybkości wypitego napoju lub jego ilości. Wtedy też mogą pojawić się skutki jego wypicia, takie jak: wzdęcia, odbijanie itd.

źródło: pixabay.com

Słodycze a nadwaga

Ostatnimi produktami z naszej listy są słodycze. Są one najbardziej tuczące i szczerze mówiąc w ogóle nie powinniśmy po nie sięgać. Mają bardzo wysoką zawartość cukru, co powoduje ogromne kłopoty z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała. Bardzo często mają również dużą zawartość tłuszczy, co także nie jest dla nas dobre. Jeśli zbyt często będziemy sięgać po słodkości możemy rozchwiać nasz system hormonalny, regulujący poziom cukru we krwi, co w konsekwencji może doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu II.

Zatem rzeczywiście spożywanie tych produktów, nie jest dobre dla naszego organizmu. Dlatego też powinniśmy je ograniczać albo w ogóle wyeliminować z naszego menu.