Właściwości zdrowotne herbaty

Często słyszymy stwierdzenie, że herbata jest niezdrowa. To nie jest prawda. Napary herbaciane mają lecznicze właściwości, które znane są już od tysięcy lat. Herbaty odpowiednio dobrane i zaparzane mogą stać się lekiem wspomagającym w zwalczaniu niektórych z dolegliwości. Poznajmy bliżej właściwości herbaty:

Verschiedene Teesorten

Właściwości herbaty:

  • czyści krew
  • przezwycięża ciężkie sny
  • regeneruje mózg
  • pomaga przy zatwardzeniach
  • rozjaśnia wzrok
  • przepędza posępność
  • ożywia
  • wzmacnia odwagę
  • poprawia zdolności pamięciowe

Właściwości herbaty są różne ich wpływ na zdrowie jest zależny od poszczególnego typu herbaty. Każdy gatunek herbaty posiada właściwe sobie właściwości zdrowotne. Dlatego do każdego z typów herbat należy podejść w sposób indywidualny:

Herbaty zielone – są to herbaty niefermentowane, które oprócz działania konsumenckiego posiadają szereg walorów profilaktyczno – leczniczych.

Tutaj sprawdzić dokładne właściwości zielonej herbaty >>

b

Herbata PU-ERH – Chińska herbata czerwona o ziemistym smaku i zapachu. Herbata Pu-erh zawiera najwięcej związków mineralnych i mikroelementów oraz kofeiny, manganu, wapnia, fluoru, olejków eterycznych, i białka. Choć smak tej herbaty niekoniecznie jest dla wszystkich smaczny, to herbata ta jest niezmiernie korzystna dla organizmu człowieka. Nie należy jej słodzić, ponieważ cukier neutralizuje większość jej właściwości.

Herbata Rooibos – otrzymywana z krzewów Rooibos, charakteryzująca się szczególną delikatnością w smaku i zapachu.

Yerba Mate – jest ona kolejną herbatą o leczniczych właściwościach, dzięki temu, że posiada dużo witamin i minerałów.

Herbatka z czystka – jest to herbatka ziołowa, z rośliny występującej tylko w klimacie śródziemnomorskim. Może być uprawiana w Polsce, ale wymaga specjalnych warunków. Uwielbia tereny skaliste. Herbatka z czystka jak sama nazwa wskazuje oczyszcza organizm z toksyn. Ma również pozytywny wpływ na zdrowie. Można pić ją nawet trzy razy dziennie. Aby przygotować tą herbatkę, wystarczy zalać 1 łyżeczkę czystka w filiżance i zaparzać około 5 – 8 minut. Dłuższe zaparzanie nie ma sensu, bo herbatka będzie cierpka i straci swój smak.

A gdzie się napić którejś z tych wyśmienitych herbat jak nie w górach. Planujesz wyjazd na narty? Na każdym stoku restauracje i kawiarnie zaproponują Ci różnego rodzaju herbaty.