Właściwości lecznicze imbiru

Właściwości lecznicze imbiru wykorzystywane są m.in. w Azji. Dla Azjatów imbir jest podstawą przyprawą do każdego dania, a także skutecznym lekarstwem na przeziębienie.

Substancje żywicowe takie jagingerol, oraz zinferon, a także intensywny aromat, za który odpowiada zingiberol, składają się na właściwości lecznicze imbiru.

Ułatwia trawienie – olejek, jaki zawarty jest w kłączu daje ulgę w zaburzeniach trawienia. Składnik ten pobudza wydzielanie śliny oraz soku żołądkowego, działa żółciopędnie oraz rozkurczowo, może nawet leczyć wzdęcia.

imbir właściwości

źródło: pixabay.com

Łagodzi mdłości – przeciwdziała wymiotom nawet po narkozie, czy chemioterapii.

Zmniejsza agregację (zlepianie) płytek krwi – oznacza to, że chroni przed powstawaniem zakrzepów, a także zapobiega zakrzepicy.

Łagodzi bóle miesiączkowe – pozwala zmniejszyć bóle towarzyszące miesiączce, warto go stosować już podczas pierwszych oznak PMS.

Leczy przeziębienie – imbir bogaty jest w substancje przeciwzapalne, a więc także przynosi ulgę podczas bóli stawów i mięśni. Można go nawet znaleźć w składzie niektórych maści, a także plastrów rozgrzewających.

Leczy migrenę – regularne stosowanie pozwala zmniejszyć częstość oraz ilość ataków

Działa przeciw-obrzękowo – olejek zawarty w imbirze ma działanie moczopędne

Higiena jamy ustnej – jego składniki pozwalają na odkażenie i odświeżenie jamy ustnej. Warto także płukać nim bolące gardło

właściwości lecznicze imbir

źródło: pixabay.com

Poprawia ukrwienie mózgu – a więc pozwala na zwiększenie koncentracji i wydajności umysłowej

Polepsza krążenie krwi – rozgrzewa organizm, pobudza organizm płciowy, w Azji używany jest nawet jako afrodyzjak

Imbir, choć ma tak wiele zdrowotnych właściwości, to jest niestety bardzo ostrą przyprawą, która ma drażniące działania. Jeśli chorujesz na przewlekłą chorobę przewodu pokarmowego np. wrzody żołądka bądź dwunastnicy, czy też cierpisz na refluks żołądka, to imbir jest przyprawą, której powinieneś unikać.

Imbir można spożywać w różnej postaci, tak np. na przeziębienie pije się herbatę z imbirem, na mdłości przygotowuje się napar z imbirem, w przypadku bóli miesiączkowych spożywa się plastry z korzenia imbiru.