Właściwości i skład zielonej herbaty

Herbata jest napojem, który pijemy kilka razy w ciągu dnia. Możemy ją pić zarówno do posiłku, jaki i przed lub po nim. Jest bardzo różnorodna w smakach, dlatego wyróżniamy m.in herbatę owocową, czarną lub zieloną. No właśnie słyszałam o tym, że picie zielonej herbaty to samo zdrowie. Dlatego w tym artykule postanowiłam przedstawić wam właściwości zielonej herbaty.

Wiemy, że właściwości zielonej herbaty mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak zacznijmy może najpierw od poznania składu chemicznego zielonej herbaty.

właściwości zielonej herbaty

Skład zielonej herbaty:

Tak więc jej skład jest bardzo bogaty. Obejmuje on związki garbnikowe, purynowe i alkolidy. Zielona herbata zawiera także lecytynę, kumarynę oraz witaminy, takie jak B1, B2, B5, C, E, K oraz PP. W jej skład wchodzi również olejek eteryczny, aminokwasy i liczne związki mineralne. Związki te zawierają wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod.

Lecznicze właściwości zielonej herbaty:

  • Picie zielonej herbaty może ustrzec nas przede wszystkim przed zachorowaniem na raka płuc, piersi, jelita grubego oraz prostaty i żołądka.
  • Wyciąg z liści stosowany zewnętrznie na skórę lub też ten zawarty w kosmetykach zapobiega natomiast rakowi skóry.
  • Filiżanka zielonej herbaty wypita codziennie może uchronić nas także przed miażdżycą.
  • Osobom, które mają kłopoty z kamieniami tworzącymi się w nerkach, wątrobie oraz pęcherzyku żółciowym również zaleca się picie zielonej herbaty.
  • Natomiast dzięki temu, że zielona herbata ma w swoim składzie taniny działa przeciwbakteryjne. Dlatego należy ją pić podczas grypy, biegunki lub zapalenia dziąseł.
  • W składzie zielonej herbaty są spore ilości katechiny, która obniża poziom cholesterolu i chroni przed udarem mózgu.
  • Jest ona bogatym źródłem fluoru, wzmacnia więc zęby i kości.

Jak wynika z powyższego artykułu picie zielonej herbaty ma pozytywny wpływ na nasz organizm. Jest to spowodowane głównie tym, że ma dużo właściwości leczniczych. Ja wymieniłam tylko niektóre z nich, a jest ich o wiele wiele więcej. Jednak pamiętajmy, że zielona herbata to tylko suplement diety i nigdy nie zastąpi specjalistycznych lekarstw przepisywanych przez lekarzy.

Warto poznać pozostałe gatunki herbat i ich właściwości>>