Sprawdź właściwości czystka

Moda na czystek ciągle trwa. Czy znacie już wszystkie właściwości czystka? Na całym świecie już krążą o nim legendy. Z tego też względu w tym artykule postanowiłam powiedzieć czym jest czystek, jakie ma właściwości, jak go stosować.

Otóż czystek to krzew o białych, różowatych i czerwonych kwiatach. Krzew ten pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Współcześnie najczęściej można go spotkać w Grecji, a także na Wyspach Kanaryjskich. Lecznicze właściwości czystka znane są od tysięcy lat, kiedy był powszechnie używany w ziołolecznictwie.

właściwości czystka

Źródło: Rafaelji|wikipedia.org

Właściwości czystka

  • Czystek został dokładnie przebadany przez naukowców. Dzięki czemu, odkryli w nim bardzo dużo właściwości zdrowotnych. Otóż czystek wykazuje silne działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz antywirusowe.
  • Krzew ten jest więc idealną rośliną, na to by wzmocnić odporność. Pijąc napar z czystka szybciej pozbędziemy się przeziębienia i grypy oraz zapobiegniemy infekcjom górnych dróg oddechowych.
  • Herbatka z czystka powinna być zaparzana przez 5 minut. W tym czasie uwalniają się związki, które wspomagają pracę wątroby i oczyszczają organizm z wszelkich toksyn.
  • Pozbywa się metali ciężkich z naszego ciała, z tego też względu polecana jest szczególnie palaczom, a także osobom żyjącym w dużych, zanieczyszczonych miastach.
  • Wskazane jest też picie herbatki z czystka dla wzmocnienia organizmu i dla urody.
  • Zasobność antyoksydantów sprawia, iż czystek neutralizuje wolne rodniki, co przynosi korzyści skórze.
  • Systematyczne picie naparu z tej rośliny odmładza i zapobiega pojawianie się zmarszczek.
  • Osoby, które mają problem z trądzikiem, czy egzemą także mogą zauważyć pozytywne efekty używania czystka i zaobserwować ulgę w swoich dolegliwościach.
  • Ziele czystka można także stosować jako ochronę przed kleszczami. To niezwykłe zioło chroni przed zakażeniem, odstraszając kleszcze oraz skutecznie niszczy krętki wywołujące boreliozę.
  • Oprócz tego, czystek niweluje nieprzyjemny zapach potu.

źródło: pixabay.com

Jak zaparza się czystek?

Wskazane jest zalać jedną łyżeczkę ziół szklanką wrzątku. Zazwyczaj pije się jedną szklankę herbatki z czystka. Wyraźnie widoczne efekty mogą już być po miesiącu, ale najlepiej czystek pić długotrwale i cierpliwie.

Ciekawostka

Najwięcej pozytywnych właściwości ma dla nas czystek dzikorosnący, który jest zrywany ręcznie. Wtedy mamy pewność, że pijemy prawdziwy wywar z czystka.

Czystek eko jest uprawiany na plantacjach. Często w suszu możemy znaleźć nie tylko patyczki, czyli gałązki, czystka, które nie mają takich właściwości jak liście, ale również i zwykłą trawę.

Różnica jest nie tylko we właściwościach, ale i w smaku i wyglądzie. Napar z czystka dzikorosnącego jest ciemniejszy (ma kolor lekko brązowy) niż napar z czystka eko i nie ma zielonego nalotu. Czystek dzikorosnący ma delikatny smak i nie jest cierpki.