Skutki palenia papierosów

Czy znasz skutki palenia papierosów? Średnio co trzeci Polak pali papierosy. Palenie papierosów jest to nałóg taki sam, jak picie kawy, branie leków, czy też narkotyków. Często osoby uzależnione rozpoczynają swój dzień właśnie od kawy i papierosa. Nawyk ten jest bardzo ciężko rzucić. Palenie papierosów szkodzi naszemu zdrowiu, dlatego musimy liczyć się z tym, że możemy zachorować na wiele różnych chorób. Teraz przedstawię niektóre z nich.

skutki palenia popierosów

Skutki palenia papierosów:

  1. Pierwsza choroba, na którą możemy zachorować paląc papierosy to rak płuc. Jest to najczęściej nowotwór złośliwy, na który umiera rocznie 1,3 miliona osób. Dzieje się tak, ponieważ długoterminowo wdychamy dym tytoniowy. Objawy tej choroby to m.in. kaszel, duszności, bóle w klatce piersiowej.
  2. Następną chorobą także związaną z płucami jest rozedma płuc. Upośledza ona zdolność tego narządu do pobierania tlenu i usuwania dwutlenku węgla. Bywają przypadki, że konieczny jest zabieg tracheotomii, gdyż jedynie on może umożliwić pacjentowi swobodne oddychanie.
  3. Trzecia choroba dotyczy już innego organu, jakim jest serce. Palenie papierosów przyspiesza jego rytm pracy, podnosi ciśnienie tętnicze krwi. To wszystko przyczynia się do wzrostu ryzyka zachorowania na chorobę nadciśnieniową, jak również do zawału mięśnia sercowego.
  4. Palenie papierosów ma również negatywny wpływ na nasz żołądek, gdyż powoduje jego owrzodzenie. Upośledza także zdolność żołądka do neutralizowania kwasów żołądkowych wydzielających się po jedzeniu, co powoduje uszkodzenie ścian żołądka przez nadmiar kwasu.
  5. Palenie papierosów powinno być zabronione szczególnie kobietom w ciąży, gdyż dym papierosowy bardzo szkodzi dziecku. Skutkuje to przede wszystkim niską wagą urodzonych niemowląt i osłabieniem ich systemu immunologicznego.

Mam nadzieję, że osoby palące papierosy pomyślą w końcu o swoim zdrowiu i rzucą ten nawyk. Przedstawiłam tu tylko kilka przykładowych chorób, jakie mogą wystąpić u takiej osoby, a jest ich zdecydowanie więcej. Dlatego naprawdę warto zastanowić się nad swoimi nałogami.