Nadwaga u najmłodszych

Coraz częściej dostrzegamy u dzieci kłopoty z nadwagą. Problem ten najbardziej widoczny jest w takich miejscach, jak np. przedszkole, szkoła, ulica. Wyróżniamy kilka czynników, które mają wpływ na przyrost masy ciała u dzieci.

nadwaga u dzieci

   Przede wszystkim samych rodziców możemy w jakimś stopniu obarczyć winą za nadwagę u dzieci.

Dlaczego tak jest?

   Otóż dlatego, że to właśnie oni od najmłodszych lat podtykali swoim dzieciom jedzenie, twierdząc że mało jedzą. W rzeczywistości dzieciaki jadały wystarczająco, jak na swój wiek, co w konsekwencji doprowadzało do rozpychania ich żołądków. Rodzice bardzo często serwowali również swoim pociechom słodycze, ucząc je w ten sposób zamiłowania do słodkiego. Dorastające już dzieci przyzwyczajone do niezdrowego, słodkiego jedzenia jadały bardzo dużo takich słodyczy, jak np. ciastka, cukierki i uwielbiane przez nie chipsy. W ciągu dnia natomiast odwiedzały także bary szybkiej obsługi, w których serwowano im niezdrowe jedzenie. Można tam było kupić przede wszystkim frytki, hamburgery, hot dogi. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na nadwagę u dzieci, który może w konsekwencji doprowadzić do ich otyłości jest również ich mała aktywność fizyczna lub jej brak. Dzieci po przyjściu ze szkoły do domu najchętniej siadają przy komputerze lub telewizji. A nie powinno tak być, gdyż w dzieciństwie ważny jest ruch. Najlepszym sposobem, aby tak było jest uprawianie przez nich sportu. Muszą tylko wynaleźć sobie taką dyscyplinę sportu, którą chcieliby uprawiać, np. bieganie, jazda na rowerze itd.

źródło: pixabay.com

   Zatem, jeśli będziemy właściwie postępować z dziećmi w przyszłości możemy uniknąć wielu problemów z ich nadwagą. Rodzice powinni zrozumieć, że ich pociechy same wiedzą, kiedy są głodne i nie trzeba ich dokarmiać, a tym bardziej kupować im słodyczy. Natomiast dzieciaki, które dorastają powinny zdać sobie sprawę, że warto się zdrowo odżywiać i ćwiczyć, gdyż to sprzyja przede wszystkim zdrowiu, jaki i dobremu samopoczuciu. Pamiętajmy, że w tym wszystkim wystarczy silna wola i samozaparcie w dążeniu do tego i to zarówno po stronie rodziców, jak i dzieci