Terapia Ingerencji Sensorycznej

Kiedy rodzice dostrzegają u swojego dziecka niepokojące objawy powinni niezwłocznie iść z nim do lekarza. Objawy, które mogą zauważyć to m.in. zaburzenia napięcia mięśniowego (najczęściej zbyt niskie napięcie), zbyt wysoki lub zbyt niski poziom aktywności ruchowej, wycofane z kontaktów społecznych, jak i wiele wiele innych oznak. Te niepokojące symptomy choroby świadczą o zaburzeniach w ingerencji sensorycznej. Zapewne zapytacie się, co to jest ta Malolat.edu.pl.

   Otóż ingerencja sensoryczna to nic innego, jak proces przetwarzania bodźców sensorycznych, który występuje najczęściej u dzieci. I tu nasuwa się pytanie, czy takiemu dziecku można pomóc? Oczywiście, że tak. W tym celu można zastosować odpowiednią terapię ingerencji sensorycznej, która złagodzi skutki choroby, lecz niestety nie wyleczy jej do końca.

terapia

   Zatem zajęcia z terapii ingerencji sensorycznej polegają przede wszystkim na zaangażowaniu dziecka w różne aktywności ruchowe (np. huśtanie się, turlanie, kołysanie, balansowanie ciałem, czy jeżdżenie na deskorolce). Przez wykonywanie z dzieckiem tych czynności, następuje ingerencja bodźców zmysłowych oraz doświadczeń do ośrodkowego układu nerwowego, co pozwala na lepszą kontrolę własnego ciała, zaplanowanie ruchów oraz organizację działań. Terapia SI nie jest uczeniem konkretnych umiejętności (np. jazda na rowerze, pisanie, czytanie), ale usprawnieniem pracy systemów sensorycznych i procesów układu nerwowego, które są bazą do rozwoju tych właśnie umiejętności.

dziecko

   Pisząc o zaburzeniach ingerencji sensorycznej nasuwa mi się kolejne pytanie. A mianowicie, to czy z terapii SI mogą korzystać tylko dzieci z jej zaburzeniami, czy również dzieci z innym zaburzeniami rozwoju? Oczywiście terapią SI mogą być objęte dzieci z różnymi dysfunkcjami rozwoju np. z trudnościami w uczeniu się, niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, czy autyzmem.

    Jak wynika z powyższego dzieci z zaburzeniami ingerencji sensorycznej, jak również dzieci z innymi zaburzeniami rozwoju można poddać terapii SI. Trzeba tylko pamiętać, że terapia ta ma na celu złagodzenie skutków niedorozwoju mózgu, a nie całkowite wyleczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *