Młody jęczmień – właściwości

Jęczmień to rodzaj zbóż, którego spożywanie przynosi nam wiele korzyści. Szczególnie młody jęczmień posiada ogrom zdrowotnych właściwości. Co więcej, od wieków jest uprawiany przez naszych rolników.  Tutaj dowiemy się więcej o świetnym wpływie jęczmienia na nasze zdrowie.

młody jęczmień właściwości

Źródło: pixabay.com

Taki młody, zielony jęczmień coraz bardziej podbija listę dietetycznych przebojów. Staje się najpopularniejszym produktem zarówno w kuchni, jak i w internecie. Zapewne zapytacie się, czym jest młody jęczmień, jakie ma właściwości i czy faktycznie odchudza? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na te pytania.

 Młody jęczmień – właściwości

Otóż młody jęczmień jest także zwany zielonym jęczmieniem lub zieloną krwią. Jest zaliczany do grupy tzw. „superfoods”, czyli super żywności. Z tego względu, że zawiera kompletny zestaw witamin, minerałów i aminokwasów. Taki zielony młody jęczmień to sproszkowany produkt, który otrzymuje się susząc go około tygodnia. Pędy jęczmienia zbiera się po osiągnięciu około 28 – 30 cm. W tym czasie roślina posiada już zmagazynowane, największe zapasy składników odżywczych. W czasie kiedy roślina kiełkuje wytwarza mnóstwo składników, które zapewniają rozwój wyrastającym z nich pędom.
Ekstrakt uzyskany z pędów jęczmienia zawiera bardzo dużo witamin, minerałów i antyoksydantów. Jest też bardzo bogatym źródłem witaminy: C, B1, B2, B6, B12, E oraz cynku.
Ekstrakt z młodego, zielonego jęczmienia zawiera:
  • Chlorofil, czyli zielony barwnik, który m.in.: odkwasza organizm wspierając przy tym równowagę kwasowo – zasadową organizmu. Pobudza produkcję hemoglobiny we krwi, dzięki temu krew jest lepiej natleniona. Wzmacnia nasze tkanki, w tym serce i naczynia krwionośne, a także oczyszcza jelita i wątrobę, pomaga zapobiegać nowotworem, zwalcza anemię. Wzmacnia również układ naczyniowy nóg, działa przeciwzapalnie i dezynfekująco, zwalcza bakterie beztlenowe z ust. Leczy opryszczkę, ból gardła, poprawia wzrok i przyspiesza gojenie się ran.
  • Selen, który zabezpiecza organizm przed wolnymi rodnikami i zapobiega nowotworom
  • Minerały: potas, wapń, magnez, żelazo, beta – karoten, mangan, cynk, krzem
  • Błonnik, który odpowiada za procesy trawienne, oczyszcza przewód pokarmowy i zmniejsza apetyt.
  • Antyoksydant, który zapobiega starzeniu się naszego organizmu i pomaga powstrzymać procesy chorobotwórcze.
  • Cholina, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i budowy każdej komórki naszego ciała. Jest ona również budulcem dla powstania lecytyny, która jest niezbędna do prawidłowej pracy układu nerwowego.

Młody, zielony jęczmień dodatkowo może być pomocny w prewencji i leczeniu cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, bezsenności, nadwagi lub otyłości.

Źródło: pixabay

Źródło: pixabay

Czy taki młody, zielony jęczmień pomaga schudnąć?

Odpowiedź na to pytanie brzmi tak! Dlaczego? Ano dlatego, że jak już wiemy zielony jęczmień ma wysoką zawartość błonnika. A z kolei te rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego zwiększają uczucie sytości w żołądku i opóźniają jego opróżnienie. Natomiast nierozpuszczalne frakcje pobudzają perystaltykę jelit i zapobiegają zaparciom, które jak wiemy są w obecnych czasach bardzo częstym problemem. Zatem spożywanie wyciągu z pędu jęczmienia powoduje zmniejszenie masy ciała. Ponadto w grupie osób stosujących wyciąg zmniejszyła się zawartość tłuszczowej masy ciała. Pamiętajmy tylko, że preparaty z zielonego jęczmienia to środki wspomagające odchudzanie, dlatego nie zastąpią odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.

Jak stosować młody jęczmień?

Na zakończenie tego artykułu, powiem tylko, jak stosować taki młody, zielony jęczmień. Otóż łyżeczkę sproszkowanego soku jęczmiennego rozpuśćmy w około 200 ml wody lub soku owocowego. Pamiętajmy o tym, że woda absolutnie nie powinna być gorąca, ponieważ wysoka temperatura powoduje straty witamin, a także blokuje i niszczy enzymy zawarte w jęczmieniu. Tak powstały sok należy pić najlepiej 20 – 30 minut przed jedzeniem. Zaleca się picie 2 szklanek dziennie.