Mała kuchnia – jak ją oświetlić?

Mała kuchnia zasługuje na odpowiednie oświetlenie. Dzięki niemu możemy ją nawet optycznie powiększyć. Sprawdźcie co zrobić, aby oświetlenie w kuchni było nie tylko ładne, ale również funkcjonalne.

Jak oświetlić kuchnię?

Przed wybraniem konkretnego rodzaju oświetlenia, pamiętajmy o tym, że bardzo ważne jest, aby sztuczne światło nie zakłamywało prawdziwych kolorów pożywienia. Oprócz tego oświetlenie nie może być, ani zbyt mocne, ani zbyt słabe. W przeciwnym przypadku wzrok będzie szybko się męczył. Oświetlenie powinno być zamontowane tak, aby nie raziło nas w oczy, a na ścianach i szafkach nie powstawały cienie.

Źródło: http://klusdesign.pl/

Źródło: http://klusdesign.pl/

Oświetlenie centralne

W kuchni ważne jest zastosowanie kilku różnych źródeł światła. Najważniejszym z nich jest przede wszystkim  światło główne, czyli centralne, zamieszczone na suficie. Tutaj nadal się sprawdzają tradycyjne lampy, które pozwalają na równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Jednak zwykła żarówka pobiera bardzo dużo energii, przez co zwiększają się nasze rachunki za prąd, który z roku na rok jest coraz droższy. Dlatego warto zainwestować w oświetlenie LED, które jest bardzo energooszczędne.

Planując oświetlenie ogólne, możemy zastosować na przykład:

  • Plafon
  • Żyrandol
  • Oświetlenie sufitowe oprawami LED
  • Listwę halogenową

Jak oświetlić szafki?

Oświetlenie centralne często jest niewystarczające. Dlatego warto zainwestować w oświetlenie zamontowane w szafkach, które zdecydowanie ułatwi nam pracę, dokładnie oświetlając nam ciemne zakamarki szafek, czy miejsce robocze, czyli blat, na którym wykonujemy wszelkie prace kuchenne.

Oświetlenie blatu w kuchni

Blat roboczy w kuchni to główne miejsce, w którym przygotowujemy różnego rodzaju posiłki. Przy jego oświetleniu warto zainwestować w oprawy LED, które są wysokiej jakości. Najlepiej od Polskiego producenta, np. Klusdesign.pl Dzięki temu światło będzie rozchodzić się równomiernie, a światło LED nie będzie szkodliwe dla oczu. Tego rodzaju oświetlenie nie wytwarza ciepła, dzięki czemu ryzyko wystąpienia pożaru jest niemal zerowe.

Źródło: http://klusdesign.pl/

Źródło: http://klusdesign.pl/

Oświetlenie wewnątrz szafek

Dzięki technologii oświetlenia LED, tego typu oświetlenie możemy zainstalować również wewnątrz szafek. W tym zadaniu świetnie sprawdzą się specjalne oprawy i profile LED. Zobaczcie jak to może wyglądać:

Źródło: http://klusdesign.pl/

Źródło: http://klusdesign.pl/

Źródło: http://klusdesign.pl/

Źródło: http://klusdesign.pl/

Porada

Pamiętaj o tym, żeby każdy rodzaj oświetlenia miał niezależny od siebie włącznik i wyłącznik. W przypadku oświetlenia LED możemy zamontować specjalne sterowniki, które będą umożliwią nam sterowanie pilotem.