Czy kawa jest zdrowa – sprawdźmy to!

Kawa znana nam jest już od IX wieku. Jak głosi legenda została ona odkryta przez pasterza, w górskiej wiosce Kaffa. I od tego wszystko się zaczęło. Dzisiaj miliony ludzi na świecie nie wyobraża sobie by zacząć dzień bez kawy.

Ale czy oby na pewno jest taka dobra i zdrowa ?

Cappuccino with smiley face and coffee beans.

Właściwości kawy:

Mało kto wie, że kawa oprócz pobudzającej kofeiny zawiera masę innych substancji. W jej skład wchodzi przede wszystkim witamina P, jak również witaminy z gruby B. W kawie znajdziemy też około trzydziestu kwasów organicznych, które wraz z kofeiną wpływają na lepsze trawienie.

Czy kawa jest zdrowa?

Wbrew obiegowym stereotypom kawa pita z umiarem (pytanie ile dla kogo to jest umiar) nie jest szkodliwa dla układu krwionośnego i serca. Jednak osoby z nadciśnieniem w ogóle po kawę sięgać nie powinny. Nie ma też żadnych przeciwwskazań do picia kawy przez osoby chore na cukrzycę.

Ciekawostką jest również, że kawa ma działanie przeciwalergiczne. Otóż kofeina redukuje wydzielanie histaminy. Poza tym działa ona rozkurczowo na drogi oddechowe, a co za tym idzie ułatwia oddychanie.

Kawa a zdrowie:

Ten napój niestety nie jest dla każdego, szczególnie powinny go unikać osoby cierpiące na nadciśnienie czy wrzody żołądka. Kobiety w ciąży również powinny się go wystrzegać. Nie powinno się pić kawy codziennie. Zalecane jest robienie przynajmniej jednodniowych przerw. Należy pamiętać o tym, że we wszystkim trzeba umieć zachować umiar, niezależnie od tego czy jest to kawa rozpuszczalna czy kawa prawdziwa powinno się ją pić w małych ilościach.

beautifully decorated cup of hot coffee with a star shape flower

Kawa rozpuszczalna:

To rodzaj kawy, w którego skład wchodzi suszony ekstrakt kawy. Otrzymywany jest między innymi przez odparowywanie wody z koncentratu kawy.

Kawa a kofeina:

Kofeina działa na nas pobudzająco. To ona nadaje kawie charakterystyczny smak. Jak większości z nas wiadomo, niekoniecznie ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Najwięcej kofeiny znajdziemy w kawach Arabika, natomiast najmniej kofeiny mają kawy bezkofeinowe, odkryte już ponad dwieście lat temu. Co ciekawe w herbacie również znajdziemy kofeinę.

Tutaj sprawdzisz właściwości herbaty >>

Pytanie czy kawa jest zdrowa jest nierozstrzygnięte od lat i jeszcze pewnie długo tak pozostanie. Ma tyle samo zwolenników jak i przeciwników. A Ty co o tym myślisz?

Jaka jest Twoja ulubiona kawa i co myślisz o jej wpływie na zdrowie?