Jakie właściwości ma korzeń lukrecji?

Lukrecja jest to zioło, które swoje zastosowanie znalazło zarówno w lecznictwie, jak i w kosmetyce. Zawdzięcza to swoim jakże wyjątkowym właściwościom. Na nasze szczególne uznanie zasługuje korzeń lukrecji, który ma leczniczą moc. Jest tak, gdyż odwar z tej części zioła stosowany jest pomocniczo w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy.

korzeń lukrecji

Źródło: pixabay.com

Co zawiera korzeń lukrecji?

Otóż korzeń lukrecji jest surowcem zielarskim i leczniczym. Po okorowaniu i wysuszeniu ma żółty kolor. Ponadto jest bezwonny i bardzo słodki, a to dzięki zawartym w nim trójterpenoidzie – glicyryzynie. Otóż związek ten jest 50 razy słodszy od zwykłego białego cukru. Jest także głównym składnikiem aktywnym ekstraktów otrzymywanych z korzenia lukrecji. Glicyryzyna ma silne własności wiązania wody w skórze, dlatego jest skutecznym składnikiem nawilżającym. Całą składową kwasu glicyryzynowego jest kwas glicyretynowy. Otóż oba te związki odpowiadają za działanie antyalergiczne, immunostymulujące, przeciwłojotokowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwobrzękowe, redukujące zaczerwienienia, antyoksydacyjne i łagodzące. Prócz kwasu glicyryzynowego i glicyretynowego surowiec ten zawiera również wiele innych związków aktywnych, które w sumie stanowią 40 – 50 % suchej masy korzenia. Zaliczamy do nich liczne flawonoidy, izoflowony, saponiny, polisacharydy, fitosterydole, pektyny, olejek eteryczny, wolne aminokwasy i minerały. Związki te wspomagają działanie głównego składnika, czyli kwasu glicyryzynowego, tworząc kompleks o aktywności biologicznej wyższej niż czysty wyizolowany kwas glicyryzynowy lub kwas glicyretynowy.

lukrecja

Źródło: pixabay.com

Właściwości korzenia lukrecji

A zatem korzeń lukrecji jest skutecznym środkiem wykrztuśnym, który łagodzi kaszel, pomaga wydalić śluz, a jego przeciwzapalne działanie może przynieść szybką ulgę w bólu gardła. Ponadto korzeń lukrecji ma właściwości antywirusowe, dzięki czemu wspomaga układ odpornościowy, zapobiegając m.in. grypie. Wykazuje on również działanie podobne do estrogenu u kobiet, co może stanowić alternatywne leczenie problemów związanych z menstruacją i płodnością, w tym naturalny środek na PMS. Badania wykazały również, że korzeń lukrecji jest lepszy w leczeniu menopauzy niż hormonalna terapia zastępcza redukująca czas trwania uderzeń gorąca. Poza tym korzeń lukrecji przyspiesza trawienie, łagodzi podrażnienia i stany zapalne przewodu pokarmowego, obniża poziom stresu.