Jajka jakie mają wartości odżywcze?

Zapewne każdy z nas lubi jajka i potrawy jakie się z nich przyrządza. Jajka występują w różnych postaciach np. jako gotowane na miękko lub twardo, jajecznica, omlet lub jajka faszerowane. Do niedawna badacze i dietetycy sądzili, że jajko nie jest zbyt zdrowe i nie powinno się go często spożywać. Jednak ich poglądy zmieniły się bardzo szybko. Doszli do wniosku, że jajko ma wiele wartości odżywczych dlatego w pełni zasługuje na to, aby nazywano go produktem zdrowej żywności.

jajo   Jajko składa się z przezroczystej i ciągnącej się części, czyli białka oraz niewielkiego, okrągłego środka, jakim jest żółtko. Najpopularniejsze jest to kurze, które zawiera w sobie dużo składników, takich jak: woda (prawie 75%), białko (około 13%), tłuszcz (w tym prawie 4% tłuszczów nasyconych) oraz węglowodany. W jajkach znajdziemy także niektóre witaminy, a mianowicie witaminę A, D, E, K oraz B2 i B12.

   Najcenniejsze w jajku jest jego białko, gdyż zawiera wszystkie niezbędne dla funkcjonowania aminokwasy. Spożywając jajka dostarczamy naszemu organizmowi dużo wapna, żelaza, magnezu, fosforu i potasu. Bez tych oto składników mineralnych wiele narządów wewnętrznych oraz kości nie pracowałoby tak wydajnie. Swoją bardzo ważną rolę w jajku odgrywa także żółtko. Jest ono szczególnie istotne dla ochrony przed szkodliwymi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Żółtko to źródło lecytyny, która nie pozwala, by cholesterol odkładał się na ścianach naczyń krwionośnych. Zawiera także luteinę, która chroni nas przed zgubnymi promieniami słonecznymi i korzystnie wpływa na nasz wzrok. Dlatego też właściwe odżywianie warto uzupełnić regularnym spożywaniem jajek, które jak wynika z powyższego mają sporo wartości odżywczych.

jajka

źródło: pixabay.com

   Moi drodzy, jeśli naprawdę lubimy jajka to jedzmy je. Spożywając je, dostarczamy naszemu organizmowi potrzebnych składników mineralnych oraz aminokwasów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *