Czym jest pot i dlaczego się pocimy?

Większość z nas z utęsknieniem czeka lata, gdyż wtedy są wakacje i możemy wybrać się na urlop. Jednak powinniśmy pamiętać także o tym, że lato to nie tylko czas odpoczynku, ale przede wszystkim okres gorących dni. W upalne dni czujemy się ociężali, zmęczeni, a także bardzo się pocimy. No właśnie czemu tak jest? 

Czym jest pot i dlaczego się pocimy? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na powyższe pytania.

dlaczego się pocimy

Czym jest pot?

A więc pot jest to bezzapachowy płyn wydzielany przez gruczoły potowe, których na ciele ludzkim jest ok. 2 – 3 miliony. Dzielą się one na ekranowe i apokrynowe. Gruczoły ekranowe rozmieszczone są na całej powierzchni skóry, w większym natężeniu na dłoniach i podeszwach stóp. Natomiast gruczoły apokrynowe występują tylko w miejscach owłosionych, takich jak pachy i okolice pachwin. Gruczoły te wydzielają białka i substancje tłuszczowe, co powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu. Pot zawiera ok. 98 – 99% wody, a człowiek wydziela średnio 700 – 900 ml na dobę.

Dlaczego się pocimy?

Wydzielanie potu przez skórę to normalny proces, który jest niezbędny do zachowania prawidłowej temperatury wewnętrznej organizmu. Gdy organizm jest przegrzany, wtedy pocenie się umożliwia mu schładzanie. Jest to widoczne np. podczas wysiłku, gdy praca mięśni wytwarza ciepło, którego trzeba się pozbyć, by utrzymać stałą i właściwą temperaturę ciała. Gruczoły potowe poza tym, że wydzielają pot, uczestniczą także w procesach termoregulacyjnych i biorą udział w wydzielaniu niektórych składników, takich jak np. jon sodu, potasu, chlorku wapnia, magnezu, mocznika oraz aminokwasów, witamin i tłuszczy. Pot również wspólnie z wydzieliną gruczołów łojowych tworzy na powierzchni skóry naturalną ochronną powłokę. Powłoka ta chroni skórę przed inwazją bakterii, grzybów, wirusów oraz przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

pot na plecach

źródło: pixabay.com

Mam nadzieję, że z tego, co napisałam powyżej jasno wynika, czym właściwie jest pot i dlaczego się pocimy. Jeżeli mamy problem z nadmiernym poceniem się, warto udać się do lekarza, on z pewnością coś na to zaradzi.