Czy w Polsce zakłada się balon żołądkowy?

W Polsce zakłada się pacjentowi balon żołądkowy, wtedy gdy tego potrzebuje. Taką metodę  założenia balona w żołądku nazywa się metodą BIB. Stosuje się ją w następujących przypadkach: gdy wskaźnik BIM jest między 35-40,  gdy pacjent musi przejść inną operację, a otyłość jest przeciwwskazaniem do jej przeprowadzenia, jak również gdy wskaźnik BIM przekracza 40, a inne metody redukcji masy ciała po raz kolejny zawiodły.

balon żołądkowy

Balon żołądkowy

Metoda ta polega na umieszczeniu w żołądku  chorej osoby specjalnego balonika, który wykonany jest z materiału odpornego na działanie soków żołądkowych, a następnie  na wypełnieniu go solą fizjologiczną. Taki balon wprowadzany jest do żołądka przez gardło ( za pomocą aparatu endoskopowego), co obniża inwazyjność zabiegu i zmniejsza ryzyko powikłań. Balon znajduje się w żołądku przez 6 miesięcy, po czym jest wyjmowany, a jeśli zajdzie potrzeba wymieniany na nowy.

Zatem działanie metody BIB jest proste. Wprowadzony balon jest na tyle duży, że nie może swobodnie przejść przez układ pokarmowy i unosi się w żołądku. W ten sposób zmniejsza on przestrzeń żołądka, powodując u pacjenta uczucie sytości.

Z powyższego wynika, że również w Polsce zakłada się balon żołądkowy pacjentowi, który tego potrzebuje.

Komentarz
  1. Marianna