4 powody dla których warto pić sok z żurawiny

Sok z żurawiny to prawdziwa skarbnica zdrowia. Każdy z nas zapewne zdaje sobie sprawę, że owoce  z których jest wykonany są bardzo zdrowe, a przy tym bardzo dobre w smaku. Dzieje się tak, dlatego że zawierają dużo witamin, które potrzebne są naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. 

Czym właściwie jest żurawina?

Żurawina to mięsiste ciemnoczerwone kuleczki, są owocami płożącej się, zimozielonej krzewiny. Krzew ten rośnie przede wszystkim w kwaśnych wilgotnych miejscach: na torfach i borach bagiennych. Żurawina pochodzi z Ameryki Północnej, ale można ją także spotkać u nas, w Polsce.

żurawina

Żurawina – co ona w sobie ma i skąd pochodzi?

Owoce żurawiny znakomicie przechowują się dzięki temu, że mają w sobie dużą ilość naturalnego konserwantu – kwasu benzoesowego. Nie radziłabym jednak jeść ich na surowo, gdyż są zbyt kwaśne, ale za to doskonale nadają się na przetwory. Skoro wiemy już skąd pochodzi i jak wygląda żurawina to teraz wspomnę o jej właściwościach leczniczych.

sok z żurawiny

Dlaczego warto pić sok z żurawiny?

  • Po pierwsze żurawina wspomaga leczenie układu moczowego, gdyż zakwasza mocz utrudniając rozwój bakteriiUtrudnia ona także ich przyleganie do ścian układu moczowego, dzięki czemu bakterie są wydalane z moczem.
  • Spożywanie owoców żurawiny w postaci suszonej, czy soku może również ustrzec nas przed powstawaniem kamieni w nerkach. Dzieje się tak, dlatego że kwaśny odczyn moczu sprawia, iż jony wapnia i fosforu nie łączą się w nierozpuszczalne związki.
  • Trzecim faktem jest to, że żurawina chroni usta i żołądek. Spowodowane jest to tym, iż wspomaga ona wzrost dobroczynnej flory i niszczy bakterie w jelitach. Walczy z bakterią Helicobacter pylori w żołądku, a także hamuje tworzenie się płytki nazębnej.
  • Picie soku z żurawiny ma również zbawienny wpływ na nasze serce, gdyż obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega jego utlenianiu się. Natomiast podwyższa ilość dobrego cholesterolu i chroni serce.

Jak jasno wynika z powyższego powinniśmy jeść żurawinę. Dzięki temu możemy ustrzec się przed różnymi chorobami i schorzeniami. Podobne właściwości ma żurawina suszona, warto ją jeść oraz warto pić sok z żurawiny.