4 fakty o owocach róży

Większość z nas z całą pewnością zdaje sobie sprawę, że owoce są bardzo zdrowe, a przy tym także bardzo dobre. Spowodowane jest to tym iż zawierają dużo witamin, które potrzebne są naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jednym z takich zdrowych choć małych owoców są owoce róży. Owoce róży są wielkości 2 – 3 cm, mają wydłużony kształt i są koloru purpuro czerwonego. Skoro wiemy już jak wyglądają owoce róży to teraz wspomnijmy o ich właściwościach leczniczych.

róża
Po pierwsze, owoce róży pozwalają pokonać infekcje. Jest to możliwe dzięki dużej zawartości witaminy C, która ma 5 – krotnie wyższą aktywność niż ta w tabletkach. Niszczy ją wysoka temperatura. Dlatego suszmy owoce w temperaturze 40 – 50 C, a dżemy przyrządzajmy w oparciu o cukier żelujący. Metoda ta wymaga krótkiego gotowania owoców.

   Owoce róży są również dobre dla przyszłych mam i rekonwalescentów. Dzieje się tak, dlatego że zawierają witaminy P, K, E, prowitaminę A oraz wapń, potas, żelazo, siarkę, a także wiele innych związków wzmacniających odporność. Dlatego też wyciągi z tych owoców polecane są kobietom w ciąży oraz osobom po długotrwałych schorzeniach.

róża2

   Trzecim faktem jest to, że owoce róży wzmacniają stawy, przyspieszają gojenie. Ostatnio z powodzeniem, wykorzystuje się owoce w leczeniu reumatyzmu oraz ochronie stawów przed przedwczesnym zużyciem. Olej pozyskiwany z owoców leczy stany zapalne skóry, oparzenia i trudno gojące się rany, a kwasy owocowe usuwają zmiany trądzikowe. Jedzenie owoców róży ma również wpływ zbawienny na naszą cerę, gdyż ją leczy i upiększa.

   Można z tych suszonych owoców przyrządzać lecznicze herbatki, a także nacierać twarz naparami w celu odmłodzenia cery i likwidacji wyprysków.
Ten artykuł jasno wykazuje, że warto jeść owoce róży. Najlepsza pora na zbiory tych cennych kuleczek to sierpień i wrzesień. Z owoców róży możemy również przyrządzić konfitury, sosy, wina.